انرژی های تجدیدپذیر

نگامی که می‌خواهند لانه سازی کنند رفتاری را از خود نشان می دهند، به این صورت که به شدت شروع به جمع آوری چیزهایی برای لانه سازی می‌کنند. بهتر است در این دوران کاغذ تکه تکه شده و شاخه‌های کوچک مثل چوب جارو یا برگ در اختیار آنها قرار داده شود.

 

اگر آنها چیزی برای جمع آوری پیدا نکنند از پر و پوست دانه ها استفاده خواهند کرد.هر چیزی می‌تواند برای ساخت لانه در گوشه قفس یا حتی در لانه ای که صاحب پرندگان در اختیار آنان قرار داده و یا حتی در ظرف غذا انباشته شود. وقتی این رفتار از یک جفت فنچ دیده می‌شود که آنها باید یک لانه به بزرگی یک سیب یا پرتقال بزرگ فراهم کنند.

 

این لانه همیشه باید در بالاترین قسمت گوشه قفس قرار بگیرد. این لانه باید مقابل ظرف غذا و در فاصله نزدیک و معمولی از چوبی که برای نشستن فنچ ها در نظر گرفته شده باشد. اگر این میله دور از لانه باشد فنچ نر روی آن نخواهد نشست و در طول دوران تخم گذاری فنچ ماده ترجیح می‌دهد بالای لانه بنشیند. در طول دوران لانه سازی هر دو وقت شان را در طول شب در کنار لانه صرف می‌کنند.

 

لانه? فنچ وقتی لانه مورد قبول واقع شد و هر شب را در آن سپری کردند، آنها اقدام به جمع آوری مقدار زیادی تکه‌های نرم برای کف لانه از برگ و رشته‌های مثل نخ و شاخه‌های نرم می‌کنند. آنها موادی را ترجیح می‌دهند که یک جفت از آنها بیشتر از ??? سانتیمتر طول نداشته باشد طول نخ اگر بیشتر از ۲.۵ سانتیمتر باشد باعث قره خوردن به انگشت فنچ می شود، و از هر نوع و رنگی از مواد نرم استفاده می‌کنند. لانه با کوچکترین چیزهای ممکن که برای ساختن لانه مناسب هستند در یک هفته قبل از تخم گذاری بسته می‌شود.در هر دوره تخم گذاری بین ? تا ?? تخم گذاشته می‌شود.

 

جوجه فنچ فنچ نر و ماده ممکن است از ? تا ?? تخم در دوره‌ای که برای تخم گذاری فعال هستند بگذارند. جوجه‌ها به ترتیب تخم گذاری سر از تخم در می آورند. معمولا یک یا دو تخم بدون آنکه جوجه‌ای از آن بیرون بیاید باقی می ماند تا والدین تغذیه جوجه ها را شروع کنند. لانه باید تنها به طور کامل به حال خود رها شود، در واقع بعد از آغاز دوره تخم گذاری و تا زمانی که جوجه ها جرات کنند خودشان از آن بیرون بیایند، نباید کاری به لانه پرنده داشت.

 

چون ممکن است از روی تخم خود بلند شوند و دیگر روی آن ننشینند. مدت زمانی که تخم‌ها گذارده شود تا اینکه جوجه ها جرات کنند از لانه بیرون آیند متغیر است? اما معمولاً تخم‌های خوب ?? تا ?? روز طول می‌کشد تا جوجه ها از آن بیرون بیایند و همچنین ? تا ? هفته از دنیا آمدن جوجه ها زمان نیاز است تا آنها از لانه بیرون بیایند. فنچ ها معمولاً والدین بسیار خوبی هستند و با میل و اشتیاق به نوبت بر روی تخم ها و همینطور بعد از آن کنار جوجه ها ‏می نشینند و آنها را به نوبت تغذیه می کنند.

 

تا وقتی که همه جوجه ها از لانه بیرون نیامدند و بدون وابستگی به پدر و مادرشان بر روی میله ننشسته اند، لانه نباید از قفس خارج شود. بعد از بیرون آمدن همه جوجه‌ها، فنچ مادر به سرعت برای دوره بعدی تخم گذاری به لانه بر می گردد. وقتی که ماده شروع به تخم گذاری می‌کند، تنها جفت او اجازه خواهد داشت در لانه باشد. شروع دور بعدی تخم گذاری هنگامی که هنوز جوجه‌های قبلی در لانه باشند باعث می شود که استرس و فشار زیادی به پرنده‌ها وارد شود. پرنده نر اجازه نخواهد داد هیچ پرنده ای در نزدیکی لانه در هنگام تخم گذاری باشد. پرنده نر در این هنگام شروع به نزاع با سایر پرندگان و سر و صدا و حمله کردن به آنها می کند.

 

منبع : parandeban.comتولید مثل کرم خاکی درمریخ

مجموعه: اخبار علمی و آموزشی
تاریخ انتشار : چهارشنبه, ۰۸ آذر ۱۳۹۶ ۰۹:۰۸

تحقیقات انجام شده روی دو نوزاد کرم خاکی نشان می‌دهد این کرم‌ها قادرند در خاک مریخ نیز تولید مثل کنند. 

به گزارش ایرنا از اسوشیتدپرس، محققان دانشگاه واخنینگن هلند به‌منظور بررسی توانایی کرم‌های خاکی در تولید مثل، گلدان‌های کوچکی را ساختند که از خاک شبیه به خاک مریخ پر شده و درون آن‌ها گیاه آراگولا کاشته شده است. نتیجه اولیه این تحقیقات نشان داد کرم‌های خاکی قادرند با موفقیت در خاک مریخ تولیدمثل کنند.

 

اگر انسان‌ها بخواهند به‌طور دائم روی مریخ اقامت کنند، باید غذای موردنیاز خود را نیز تولید کنند. تحقیقات قبلی نشان می‌دهد خاک مریخ قابلیت کشت غلات را دارد. اکنون محققان دریافتند که این خاک حیات کرم‌های خاکی را نیز امکان‌پذیر می‌کند. وجود کرم‌های خاکی برای بازیافت مواد ارگانیک در خاک و غنی سازی آن از مواد معدنی ضروری است.

 

در این آزمایش از خاک آتشفشانی در هاوایی استفاده شد که ساختار و ترکیبات موجود در آن شباهت زیادی به خاک مریخ دارد. برای تامین مواد معدنی موردنیاز گیاهان نیز به این خاک مقداری کود حیوانی اضافه شد و در پایان نیز گیاه آراگولا درون آن کاشته شد. سپس محققان کرم‌های خاکی را درون این خاک قرار دادند. در جریان تحقیقات کرم‌های خاکی توانستند به حیات خود در این نوع خاک ادامه دهند و با موفقیت تولید مثل کنند.

 تولید مدارهای مولد با الهام از مارماهی برقی

مجموعه: اخبار علمی و آموزشی
تاریخ انتشار : چهارشنبه, ۲۹ آذر ۱۳۹۶ ۰۹:۴۱

محققان دانشگاه لوزیانا با شبیه‌سازی اندام مولد برق مارماهی برقی در آزمایشگاه موفق شدند تا برای اولین‌بار جریان برق را از یک پلیمر مصنوعی به دست آورند. 

 به گزارش ایسنا و به نقل از ساینس نیوز، مار ماهی الکتریکی ضربان‌های الکتریکی منحصربه‌فرد خود را شبیه باتری بوجود می‌آورد. اندام مولد این ماهی شامل توده‌ای از بشقابک‌ها است که جریان برق تولید می‌کنند. این ماهی‌ها به ‌وسیله توده صفحات الکتریکی حدود ??? تا ??? صفحه قادر به تولید شوک‌های الکتریکی با  ۵۰۰ ولت و یک آمپر  جریان هستند.

 

محققان معتقدند که این روش تولید انرژی با توجه به ماهیت نرم و انعطاف‌پذیر بهترین منبع انرژی برای ربات‌های نرم و تجهیزات پوشیدنی است.

 

 ژیان ژو، مهندس و طراح این مولدها گفت:  تولید انرژی پاک و دوستدار محیط زیست با الهام از مارماهی الکتریکی یک ایده ناب و البته اقتصادی در آینده است.

 

وی در ادامه افزود:  فرایند تولید برق از اندام مصنوعی تولید شده در آزمایشگاه درست مشابه اندام واقعی موجود در بدن مارماهی است. اندام مصنوعی از هر بخش ??? میلی‌ولت برق تولید می‌کند که با اتصال این بخش‌ها به صورت سری با یکدیگر جریان مورد نظر تامین می‌شود.

 

 محققان با استفاده از چند نوع هیدروژن و چند روش چاپ صفحات پلی‌استر موفق شدند میزان جریان تولیدی را افزایش دهند.

 

 عملکرد این مولد بر اساس جریان یون‌های سدیم و پتاسیم است. ولتاژ  نهایی تولید شده در آزمایشگاه به ??? رسید که برای جریان خانگی مناسب است.

 تولید مواد شیمیایی خطرناک با بازیافت محصولات الکتریکی

مجموعه: اخبار علمی و آموزشی
تاریخ انتشار : چهارشنبه, ۰۹ خرداد ۱۳۹۷ ۱۵:۲۰
نتایج یک مطالعه نشان می دهد، استفاده از تجهیزات الکتریکی بازیافت شده به عنوان منبعی برای تولید پلاستیک سیاه، باعث ورود مواد شیمیایی خطرناک مانند بروم، آنتیموان و سرب به وسایلی می شود که هر روز از آنها استفاده می کنیم. 

به گزارش ایرنا از پایگاه اینترنتی یورک الرت، به گفته محققان دانشگاه پلیموت آمریکا، این مواد شیمیایی خطرناک در اقلام در تماس با مواد خوراکی و محصولاتی که هر روز از آنها استفاده می کنیم، یافت می شوند.

 

این مواد شیمیایی خطرناک از جمله موادی هستند که در دستگاه هایی مانند لپ تاپ ها و سیستم های موسیقی به عنوان مواد ضد آتش (بازدارنده شعله) و رنگدانه ها استفاده می شوند اما تا زمانیکه این محصولات به پایان عمر مفید خود می رسند، همچنان در آنها باقی می مانند.

 

اکنون محققان دانشگاه پلیموت در آمریکا نشان داده اند که ترکیبی از تقاضاهای رو افزون برای پلاستیک سیاه و طبقه بندی ناکارآمد پایان عمر تجهیزات الکتریکی، باعث می شود که این مواد آلاینده وارد مواد خام قابل بازیافت شوند.

 

علت این موضوع تا حدودی این است که به رغم اینکه پلاستیک های سیاه حدود ۱۵ درصد زباله های خانگی را تشکیل می دهد، اما این ماده زائد با توجه به حساسیت کم رنگدانه های سیاه نسبت به پرتو نزدیک به مادون قرمزی که در تسهیلات طبقه بندی پلاستیک معمولی استفاده می شود، به راحتی قابل بازیافت نیست.

 

محققان در این تحقیق با استفاده از طیف سنجی XRF ، سطح مجموعه ای از عناصر را در بیش از ۶۰۰ محصول پلاستیکی سیاه مانند اقلام در تماس با مواد خوراکی، پارچه، اسباب بازی، جواهرات، اقلام اداری و تجهیزات الکتریکی جدید و قدیمی بررسی کردند.

 

این مطالعه نشان داد که در اقلام بسیاری از جمله جواهرات پلاستیکی، تجهیزات باغبانی، وسایل تزیینی کریسمس و دسته ابزار، غلظت بروم از محدوده مجازی که برای اقلام الکتریکی طراحی می شود، بالقوه بیشتر است.

 

همچنین در محصولات دیگر از جمله اسباب بازی های مختلف ، کانتینرهای ذخیره سازی و تجهیزات اداری غلظت سرب از حد قانونی آن برای اقلام الکتریکی فراتررفته است.این مطالعه در نشریه Environmental International منتشر شده است.

 تولید موتوری که با باد کار می کند

مجموعه: اخبار علمی و آموزشی
تاریخ انتشار : یکشنبه, ۱۹ آذر ۱۳۹۶ ۱۲:۰۵

استفاده از انرژی های تجدیدپذیر برای به حرکت درآوردن وسایل نقلیه روز به روز در حال افزایش است، اما کاربرد باد برای تامین انرژی موتورسیکلت ها تا به حال بی سابقه بوده است. 

به گزارش مهر به نقل از دیجیتال ترندز، در موتور جدید هوندا موسوم به سی بی ? از فن های بزرگ و قدرتمندی استفاده شده که با چرخش خود، دریافت هوا از جلو و خروج شدید باد از عقب انرژی جنبشی لازم برای جابجایی را فراهم می آورند.

 

موتور یادشده مجهز به یک نمایشگر لمسی نیز هست که مشاهده نقشه های دیجیتال، استفاده از گوشی بدون حواس پرتی، اتصال به دیگر وسایل الکترونیک و غیره را ممکن می کند.

 

هوندا هنوز جزئیات فنی چندانی را در مورد نحوه عملکرد این موتور اعلام نکرده، اما تصریح کرده که نمایشگر این موتور هم با استفاده از انرژی باد کار می کند و در صورت توقف آن از کار می افتد.

 

استفاده از توربین در موتورهای جدید امر تازه ای نیست و حتی یک شرکت ویتنامی به نام باندیت ? هم نمونه ای از یک موتور را تولید کرده که قادر به حرکت با استفاده از انرژی باد است. اما این موتور هرگز به مرحله تولید انبوه نرسیده است.

 تولید موس کامپیوتر که با تنفس کار می کند

مجموعه: اختراعات جدید

تولید موس کامپیوتر که با تنفس کار می کند
محققان واکایاما در ژاپن یک موس کامپیوتر تولید کرده اند که با نفس کاربر خود کار می کند.
اختراع جدید محققان ژاپنی در زمینه تغییر کارکرد موس کامپیوتر، به کاربرانی که از نظر جسمانی دارای معلولیت هستند این امکان را می دهد که با رایانه کار کنند و مکان نما را بدون استفاده از دستانشان حرکت دهند.

ایشیرو کیتایاما استادیار دانشگاه کینکی متخصص فناوری دستگاه های کمک کننده در دانشکده علوم و فناوری مبتنی با زیست شناسی و هیدئو ناکاگاوا استادیار مکاترونیک و رباتیک در همین دانشکده این فناوری را هنگام تحقیق روی خدمات رباتیک برای افرادی که دارای معلولیت شدید هستند ساختند تا آنها بتوانند ا

نکته مهم : در این سایت فقط تکه هایی از این پایان نامه به صورت رندم درج شده که ممکن است موقع انتقال از فایل ورد به داخل سایت عکس ها درج نشوند یا فرمول ها و نمودارها و جداول و ... به هم ریخته درج شوند ولی در سایت منبع شما می توانید فایل کامل را با فرمت ورد و منابع و پیوست ها دنلود نمایید

برای ورود روی عکس زیر می توانید کلیک کنید :

Previous Entries دانشگاه علوم پزشکی Next Entries شیردهی