کشورهای در حال توسعه

اهش می یابد.
نتایج این پژوهش در نشریه Nature Nanotechnology به چاپ رسیده است.
اخبار علمی – ایرناتولید نانوذراتی برای ذخیره‌سازی هیدروژن با عصاره چای سبز

مجموعه: اخبار پزشکی
تاریخ انتشار : چهارشنبه, ۰۱ فروردین ۱۳۹۷ ۱۷:۱۹

محققان دانشگاه کاشان با استفاده از عصاره چای سبز نانوذراتی را برای ذخیره‌سازی گاز هیدروژن تولید کردند.

به گزارش ایسنا، با توجه به دو مشکل عمده آلودگی‌های محیطی ناشی از سوخت‌های فسیلی و کمبود این منابع انرژی در سال‌های آینده، تهیه نانوساختارهایی که بتوانند در زمینه‌ تولید انرژی‌های جایگزین به‌کار روند، اهمیت زیادی یافته است.

 

در این راستا محققان دانشگاه کاشان با استفاده از روش‌های شیمی سبز نانوذراتی را برای ذخیره‌سازی گاز هیدروژن تولید کردند.

 

طاهره غلامی، دانشجوی دکترای شیمی دانشگاه کاشان و از محققان این پژوهش، هدف این طرح را تهیه نانوذراتی برای ذخیره‌ هیدروژن و افزایش ظرفیت آنها در ذخیره‌سازی دانست و افزود: مهمترین بخش در نظر گرفته‌شده در این طرح، تهیه نانوذرات نیکل آلومینات/نیکل اکسید(/NiO /NiAl2O4) با روش شیمی سبز بوده است.

 

وی اضافه کرد: برای این منظور از عصاره گیاه چای سبز، که به وفور نیز در طبیعت یافت می‌شود، به عنوان عامل رسوب‌دهنده به جای رسوب دهنده‌های متداول شیمیایی استفاده شد.

 

غلامی یکی از مزیت‌های دیگر کاربرد عصاره گیاه چای سبز را جایگزینی برای سورفاکتانت‌های تجاری چون آنیونی، کاتیونی و پلیمری دانست و یادآور شد: استفاده از این روش منجر به تولید نانوذراتی یکنواخت و ریز، با درجه تخلخل بالا و مناسب برای استفاده در صنایع انرژی شد.

 

این محقق با بیان اینکه جهان به سوی جایگزینی هیدروژن به عنوان سوخت پاک به‌جای سوخت فسیلی در حرکت است، اضافه کرد: در بخش دوم این تحقیقات، قابلیت نانوذرات سنتز شده در ذخیره‌سازی هیدروژن مورد ارزیابی قرار گرفت و به تأیید رسید.

 

به گفته وی، نتایج آزمایش‌های صورت گرفته نشان می‌دهد با استفاده از نانوذرات گرافن، دی اکسید تیتانیوم و سیلیکا می‌توان ظرفیت ذخیره‌سازی هیدروژن توسط نانوذرات سنتزشده را به مقدار قابل توجهی افزایش داد.

 

غلامی بیشترین مصرف هیدروژن را در صنایع نفت و پالایش گاز عنوان کرد و گفت: این گاز عمدتاً به عنوان یک خوراک جانبی، ماده شیمیایی حدواسط و یا حتی به عنوان یک ماده شیمیایی خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین در سراسر دنیا، طراحی وسایل نقلیه‌ای که از هیدروژن به عنوان سوخت استفاده می‌کنند مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته است.

 

این تحقیقات از سوی طاهره غلامی دانشجوی دکترای و پروفسور مسعود‏ صلواتی نیاسری عضو هیأت علمی دانشگاه کاشان و همکارانشان اجرایی و نتایج آن در مجله Renewable Energy با ضریب تأثیر  ۴.۸۲۵ منتشر شد.

 

 تولید نخستین حیوانات مهندسی شده مقاوم به بیماری

مجموعه: اخبار علمی و آموزشی
تاریخ انتشار : چهارشنبه, ۲۸ فروردین ۱۳۹۲ ۱۶:۵۲


آزمایشگاهی که پیش از این گوسفند دالی را به وجود آورده بود، با استفاده از یک شیوه ساده‌تر از تاگ‌سازی توانسته یک خوک مقاوم در برابر بیماری تولید کند.

این بچه خوک موسوم به «خوک ۲۶» اولین حیوانی است که چهار ماه پیش در موسسه روزلین ادینبورگ به شیوه «ویرایش ژن» به دنیا آمده است.

این شیوه جدید که سریعتر و موثرتر از شیوه‌های کنونی بوده، از یکی از بزرگترین نگرانی‌های مبارزان ضد مهندسی ژنتیکی اجتناب کرده چرا که از ژنهای مقاوم در برابر آنتی بیوتیک استفاده نمی‌کند.

دانشمندان امیدوارند این دستاورد بتواند مهندسی ژنتیکی احشام را برای عموم قابل قبول‌تر کرده و راه حلی برای چالش تغذیه جمعیت در حال رشد جهانی باشد.

ویرایش ژن یک فرآیند ساده و دقیق است که در آن محققان دی‌ان‌ای حیوان را قطع کرده و در تلاش برای تغییر یکی از سه میلیارد حروف سازنده ژنوم یک ماده ژنتیکی جدید را وارد آن می‌کنند.

بر خلاف فناوری کنونی مهندسی ژنتیکی، این شیوه از ژنهای مقاوم در برابر آنتی‌بیوتیک که مبارزان ضد مهندسی ژنتیکی نگران غیر موثر شدن داروهای اساسی در اثر آنها بوده‌اند، استفاده نمی‌کند.

این شیوه از نرخ موفقیت ۱۰ تا ۱۵ درصد برخوردار است که در برابر نرخ کمتر از یک درصد شیوه‌های کنونی بسیار بالا بوده و بدون نیاز به شیوه‌های پیچیده همتاسازی بر روی یک تخمک بارور قابل اجراست.

این فرآیند به قدری مشابه یک جهش ژنیکی طبیعی تقلید می کند که به سختی می‌توان با بررسی دی‌ان‌ای حیوان تغییرات مصنوعی در آن را شناسایی کرد.

خوک ۲۶ برای برخورداری از ژنی که آن را نسبت به تب خوکی آفریقایی ایمن می‌کند، مهندسی شده است. این ژن از خوکهای وحشی آفریقایی گرفته شده که به طور طبیعی در برابر این ویروس ایمن هستند اما نمی‌توانند با گونه‌های اروپایی تولید نژاد کنند.

به گفته محققان می توان از این شیوه برای ایمن سازی سایر احشام مانند گاوها و گوسفندان در برابر گروهی از بیماریها استفاده کرد….. / isna.irتولید نخستین ماشین پاک کننده اقیانوس

مجموعه: اخبار علمی و آموزشی
تاریخ انتشار : دوشنبه, ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۵:۰۵
تابستان امسال نخستین ماشین جمع آوری زباله اقیانوسی راه اندازی می شود. این ماشین برای جمع آوری بزرگترین لکه زباله جهان در اقیانوس آرام به کار می رود.

به گزارش مهر به نقل از ایندپندنت، دانشمندان قصد دارند نخستین ماشین پاک کننده اقیانوس را راه اندازی کنند. قرار است این ماشین بزرگترین توده پلاستیک اقیانوسی را پاکسازی کند.

 

این سیستم از تابستان امسال برای پاکسازی  لکه زباله اقیانوس آرام (بین هاوایی و کالیفرنیا) به کار می رود. این لکه حاوی ?.? هزار میلیارد قطعه پلاستیک است. ماشین مذکور در حقیقت از لوله هایی  پلاستیکی تشکیل شده که به یکدیگر می چسبند و در آنها هوا جریان دارد.  

 

آنها روی سطح اقیانوس شناور خواهند شد و زیر آنها صفحه هایی نایلونی به شکل خاک انداز داخل آب فرو می روند و ضایعات پلاستیکی را جمع آوری می کنند که با جریان آب جابه جا می شوند. البته این خاک اندازها قابلیت جمع آوری زباله های ریز را ندارند.

 

شرکت غیر انتقاعی Ocean Cleanup که به بویان اسلت مخترع هلندی تعلق دارد، این ماشین را می سازد.

 

لکه زباله مذکور در ???? میلادی کشف شد و این نخستین تلاش برای پاکسازی آن به حساب می آید.

 

 کارشناسان معتقدند ماشین باید بتواند نیمی ازحجم زباله کشف شده(حدود ?? هزار متریک تن) را طی ? سال پاکسازی کند.

 

 طی هفته های قبل عملیات چسباندن لوله های عظیمی آغاز شده که روی سطح دریا قرار می گیرند و اسکلت  ماشین را ایجاد می کنند.

 

لکه زباله اقیانوس آرام(GPGP) دوبرابر مساحت فرانسه است ودر آن حداقل ?? هزار تن پلاستیک وجود دارد.

 تولید نفت اوپک باز هم کاهش یافت

مجموعه: اخبار اقتصادی و بازرگانی
تاریخ انتشار : شنبه, ۱۲ خرداد ۱۳۹۷ ۱۹:۲۰

نظرسنجی خبرگزاری رویترز نشان داد تولید نفت اوپک در ماه می امسال به روند نزولی خود ادامه داده است.

به گزارش مهر، نظرسنجی خبرگزاری رویترز از لندن نشان داد با توجه به استمرار افت تولید ونزوئلا و اختلال در عرضه نفت نیجریه، مجموع تولید نفت اوپک در ماه می امسال به پایین‌ترین حد خود در ?? ماه اخیر رسید.

 

طبق نظرسنجی یاد شده، مجموع تولید نفت اوپک در ماه می امسال ?? میلیون بشکه در روز بوده که ?? هزار بشکه نسبت به ماه آوریل کمتر است.

 

چند اختلال پیش‌بینی نشده سبب شد نیجریه بیشترین افت تولید نفت را در میان اعضای اوپک تجربه کند. پس از آن، ونزوئلا نیز که درگیر بحران داخلی است، افت تولید شدیدی را تجربه کرد.

 

در این مقطع، تولید نفت عراق و عربستان که بزرگ‌ترین تولیدکنندگان عضو اوپک هستند، اندکی افزایش داشت.

 

نظرسنجی رویترز مبتنی بر داده‌های کشتی‌رانی ارائه شده از منابع خارجی، داده‌های مؤسسه تامسون رویترز و اطلاعات ارائه شده از سوی منابع در شرکت‌های نفتی، اوپک و مؤسسات مشاوره است.

 

 تولید نور با بطری پلاستیکی، آب و سفید کننده

مجموعه: نوآوری و کشفیات علمی

تولید نور با بطری پلاستیکی، آب و سفید کننده
یک مکانیک برزیلی شیوه ارزان و ابتکاری را برای تولید نور و روشنایی ابداع کرده است که فقط با استفاده از بطری های پلاستیکی، آب و ماده سفید کننده، نور ۴۰ تا ۶۰ وات تولید می کند.

آلفرد موزر مبتکر این لامپ آن را "موزر" نام گذاری کرده و این شیوه نوین را در فیلیپین که یک چهارم جمعیتش زیر خط فقر زندگی می کنند و برق بسیار گرانقیمت است به کار گرفته. این لامپ های جدید در ۱۴۰ هزار واحد مسکونی نصب شده است.ابتکار ارزان و دوستدار محیط زیست موزر مورد توجه دیگر کشورهای در حال توسعه در سراسر جهان قرار گرفته است.

 

 

موزر می گوید: این یک نور مقدس است. خدا خورشید را به همه داده و نور و روشنایی مال همه است. هرکس از نور خورشید استفاده کند در پول و هزینه هایش صرفه جویی کرده ست.

موزر انرژی خورشیدی را با شکستن نور خورشید در یک بطری پلاستیکی شفاف دولیتری که با آب پر شده است، مهار می کند.دراین شیوه دو پیمانه ماده سفید کننده به آب افزوده می شود تا مانع از رشد جلبک و سبز شدن آن شود. هرچه بطری تمیز تر باشد نور بهتری تولید می کند.

 

 
سپس در بالای این بطری یک درپوش سیاه قرار داده و آن را در حفره در سقف تعبیه می کند. می توان این بطریها را با رزین پلی استر ثابت کرد. حتی وقتی که باران ببارد سقف هرگز دچار نشتی نمی شود حتی یک قطره.

در بسیاری از  کشورهای در حال توسعه ، میلیون ها خانوار هنوز پنجره های بسیار کوچکی را در آلونک های خود ایجاد می کنند تا نوری به داخل راه یابد.
منبع:mehrnews.comتولید هولوگرام های سه بعدی شناور در فضا

مجموعه: اخبار علمی و آموزشی
تاریخ انتشار : دوشنبه, ۰۹ بهمن ۱۳۹۶ ۱۰:۰۱

دانشمندان برای اولین بار راهی برای تولید هولوگرام های سه بعدی ارزان قیمت یافته اند. این هولوگرام ها در هوا شناور می مانند و صحنه های جذاب و زیبایی خلق می کنند.

به گزارش مهر به نقل از گیزمودو، این هولوگرام ها توسط محققان دانشگاه بریگهام یانگ آمریکا تولید شده اند و با استفاده از دستگاه خاصی به نام دستگاه نمایش تله اپتیکال نمایش داده می شوند که قادر به پرتاب اشعه لیزر می باشند.

 

با استفاده از دستگاه یادشده می توان تصاویر متنوع و دلخواه کوچکی را به صورت سه بعدی طراحی کرد و آنها در فضای اطراف به طور معلق به نمایش گذاشت. تصاویر یادشده رنگی هستند و کاملا طبیعی به نظر می رسند.

 

این تصاویر بر خلاف هولوگرام های دو بعدی از هر زاویه ای به خوبی دیده می شوند و در عمل مانند اشیایی هستند که با استفاده از چاپگرهای سه بعدی تهیه می شوند. قابلیت تحرک سریع نیز آنها را جذاب تر می کند.

 

دستگاه تولید این هولوگرام ها هنوز محدودیت هایی دارد و از جمله تنها قادر به تولید تصاویری بسیار کوچک است، اما محققان می گویند در آینده تولید تصاویر سه بعدی شناور در فضا در ابعاد بزرگتر ممکن خواهد شد.

 تولید وانت افزایش یافت

مجموعه: بازار خودرو
تاریخ ایجاد در پنج شنبه, ۱۸ آذر ۱۳۹۵ ۰۸:۳۶

آبان ماه امسال تولید انواع وانت در خودروسازان داخلی ب

نکته مهم : در این سایت فقط تکه هایی از این پایان نامه به صورت رندم درج شده که ممکن است موقع انتقال از فایل ورد به داخل سایت عکس ها درج نشوند یا فرمول ها و نمودارها و جداول و ... به هم ریخته درج شوند ولی در سایت منبع شما می توانید فایل کامل را با فرمت ورد و منابع و پیوست ها دنلود نمایید

برای ورود روی عکس زیر می توانید کلیک کنید :

Previous Entries شیردهی Next Entries